Aktualności
Chemia
tekstteksttekst

Fizyka
tekstteksttekst

Matematyka
tekstteksttekst
tekstteksttekst


05 lutego 2014

Ekstrakcja

Na czym polega ekstakcja?

Podstawę ekstrakcji stanowi znajomość wartości współczynnika podziału danego związku pomiędzy dwie nie mieszające się ze sobą ciecze. Proces ten bardzo często wykorzystywany jest w analizie chemicznej, preparatyce organicznej, oraz do wyodrębniania licznych substancji organicznych z materiału roślinnego i zwierzęcego. Celem ekstrakcji jest przeniesienie bez zanieczyszczeń rozpuszczonej substancji z jednej cieczy do drugiej, zwanej rozpuszczalnikiem.
Proces ekstrakcji w praktyce laboratoryjnej przeprowadza się najczęściej w szklanych rozdzielaczach. Do wodnego roztworu substancji, którą chcemy wyodrębnić, dodaje się niewielką ilość nie mieszającego się z wodą rozpuszczalnika (chloroform, eter dietylowy, heksan), całość wytrząsa się przez kilka minut i pozostawia w spokoju do rozwarstwienia cieczy. Następnie oddziela się warstwę wodną i powtarza się wytrząsanie z nową porcją rozpuszczalnika.
Ważne jest takie zaplanowanie eksperymentu, aby w jak najkrótszym czasie uzyskać ilościowe lub prawie ilościowe usunięcie żądanego składnika Z jednej fazy ciekłej do drugiej. Przypuśćmy, że w objętości (V) cm3 wody znajduje się masa (m) 1 g rozpuszczonej substancji. Próbkę tę wytrząsamy kilkakrotnie z porcjami rozpuszczalnika organicznego o objętości Vo cm3. Współczynnik podziału substancji rozpuszczonej pomiędzy wodę i rozpuszczalnik wynosi K. Proste wyliczenia prowadzą do następującego równania charakteryzującego efektywność procesu ekstrakcji:
gdzie: mn – ilość substancji ekstrahowanej, pozostałej jeszcze w wodzie po n ekstrakcji.
Z  powyższego równania wynika, że bardziej celowe jest przeprowadzenie większej liczby ekstrakcji przy użyciu mniejszych porcji rozpuszczalnika, aniżeli np. jednorazowa ekstrakcji dużą porcją rozpuszczalnika.

 [1] Smoczyński L., Kalinowski S., Wasilewski J., Karczyński F., Podstawy chemii 
 fizycznej z ćwiczeniami, Wyd. UWM, Olsztyn 2000, s 121
Podziel się
Blogger
Facebook
Komentarze

comments powered by Disqus

1 komentarz:

  1. Znalezienie godnego zaufania hydraulika bywało dla mnie zawsze wyzwaniem, ale https://hydraulik.wroclaw.pl/ zmienił moje podejście. Ich szybka i profesjonalna obsługa sprawiła, że moje problemy hydrauliczne zostały rozwiązane szybko i skutecznie. Dzięki nim mam teraz spokój ducha wiedząc, że w razie potrzeby mogę na nich liczyć.

    OdpowiedzUsuń

Subskrybuj
Etykiety
Popularne Wpisy

Subskrybuj przez e-mail


Nie, ta sztuczka się nie uda...
Jak można wytłumaczyć prawami
{chemii} i {fizyki}
tak ważny biologiczny fenomen,
jakim jest pierwsza miłość.
~Albert Einstein

Formularz kontaktowy

Licencja Creative Commons
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, wszystkie materiały na blogu są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.
Obsługiwane przez usługę Blogger.
© CHEMFIZMAT All rights reserved | Distributed By Blogger Themes | Designed By Seo Blogger Templates